Spis treści

Sztuka generatywna

Sztuka generatywna (zwana też sztuką algorytmiczną) to coś, co bardzo robić i na co uwielbiam patrzeć. Połączenie matematyki, algorytmów i losowości do tworzenia obrazów ma w sobie taką magię i siłę przyciągania, że naprawdę trudno mi się oprzeć urokowi tej dziwnej dziedziny.

Czasami, na poprawę humoru, wymyślam, jaki efekt chcę z grubsza osiągnąć i piszę krótki skrypt, który generuje obrazek. Sprawia mi to ogromną radość, i choć rezultaty nie są może najwyższych lotów - nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Po prostu tworzę.

Moja sztuka
Jeśli chcesz zobaczyć kilka moich “dzieł” 😂 - (prawie) każdy z obrazków zostanie przegenerowany losowo po kliknięciu - rzuć okiem na niedawno przeze mnie utworzoną stronę Gitlab Pages dla projektu snowflake, w szczególności zaś grafiki p5js
Obraz wygenerowany przy użyciu biblioteki p5js

Moje zabawki w piaskownicy

JavaScript - biblioteka p5js

Jakiś czas temu natknęłam się na małą i bardzo wdzięczną bibliotekę do generowania grafiki rastrowej w przeglądarce - p5js.org.

Kilka eksperymentów wrzuciłam dawno temu do repozytorium GitLab-a, a całkiem niedawno dorzuciłam tam jeszcze swoje ostatnie skrypciki.

Quill - Clojure

W czasach mojej fascynacji językiem Clojure używałam biblioteki Quill i wtedy natknęłam się na Tylera Hobbsa , który wciąż pozostaje jednym z najważniejszych artystów, którzy inspirują mnie w dziedzinie sztuki gerneratywnej .

Sztuczki z wiaderkiem i łopatką

A w jaki sposób stworzyć własną, ładną graficzkę? Co sprawia, że graficzka jest ciekawa? To pytanie bardziej z dziedziny psychologii, niż inżynierii. Może nawet jest to pytanie z dziedziny sztuki wizualnej. Na żadnej z tych dziedzin się nie znam, więc się wypowiem.

Zwykle dobre (czytaj: ciekawe) rezultaty dają poniższe techniki:

  • połączenie w wynikowym obrazie kilku bardzo prostych elementów graficznych (linie, kwadraty, koła)
  • transformacje: przesunięcia, obroty, odbicia, symetrie, skalowanie
  • łączenie kilku kształtów w losowy sposób
  • losowe wartości atrybutów rysowanych elementów: ich położenia, koloru, wzajemnej odległości, grubości linii
  • praca z istniejącym obrazem (zdjęciem) i nałożenie/miksowanie innych obrazów z obrazem istniejącym
  • tworzenie alorytmów generujacych kolory punktów, kształty bądź kolory obrazu na podstawie np. ich położenia w układzie współrzędnych
  • użycie interesujących matematycznie liczb/proporcji/ciągów

Techniki zawansowane to przede wszystkim: